Omtale
Føj til favoritter Del Send
Natteliv | 18/05/09

Elektronisk karneval 09

  • Foto: af Christina Majcher, fra karnevallet 2008 Foto: af Christina Majcher, fra karnevallet 2008
Den elektroniske scene er igen blevet lukket ind i sambavarmen ved karnevallet i Fælledparken. Og mange tusind har meldt deres ankomst.
Det er blevet tid til pinsekarnevallet, som i år har iført sig det internationale navn Copenhagen Carnival og har vokset sig større end nogensinde med otte scener i Fælledparken og naturligvis den store lørdagsparade gennem byen fra Kongens Nytorv til Rådhuspladsen (kl. 11).

Men det er altså i Fælledparken, at de rigtige festligheder foregår – og ligesom sidste år er der igen i år en scene med elektronisk musik.

Den elektroniske scene havde ellers holdt et par års ufrivillig pause fra karnevallet, men blev sidste år lukket ind i sambavarmen igen – og det blev så stor og solvelsignet en succes, at scenen må antages nu atter at være en fast bestanddel af den tre dage lange folkefest.

Sidste år havde den elektroniske scene mere end 2000 besøgende per dag. »Der kom rigtigt mange flere end vi havde regnet med, og jeg tror, der kommer endnu flere i år«, udtaler scenens PR-kvinde og altmuligmand, Steinvør Sigurdsdottir.

»Der er mere end 5000 tilmeldte på facebook, og 3000, der »måske kommer«, og så bliver vejret jo fantastisk.« Hun griner: »Og vi har lært en masse fra sidste år, så i år kommer baren i hvert fald ikke til at løbe tør!«

Programmet byder på omkring 30 danske og svenske musikere fra den elektroniske scene, fra velkendte københavnerdarlings (Jean von Baden og Thomas Madvig) til internationale tranceglobetrottere (Emok og Flowjob) – og så lige de rendyrkede blasts from the past (Beat Bizarre).

Men uanset, om de navne faktisk siger en noget eller ej, er scenen et besøg værd – bare på grund af den usædvanligt gode stemning under de lysegrønne bøgetræer.


PROGRAM


Fredag:

15.00 - 17.00 Oliver Jones (live) Iboga Rec.
17.00 - 18.00 Jeppe (dj) Iboga Rec.
18.00 - 19.00 Virb & Padd (live) Echoes Rec.
19.00 – 20.30 Emok (dj) Iboga Rec.
20.30 – 21.30 Flowjob (live) Iboga Rec.
21.30 – 22.45 Nasa (dj) Iono Music
22.45 – 24.00 Phaxe (live) Iono Music

Lørdag:
11.00 – 15.00 Lenny Ibizarre (dj) Ibizarre Rec/Café Del Mar.
15.00 – 16.30 Miss Louie (dj) Electrocute
16.30 – 18.00 David (dj) Cosmic one
18.00 – 19.00 Virtual Boy (live) We Are
19.00 – 20.30 Atle (dj) Selector Superior
20.30 – 22.00 Thomas Madvig (dj) Very Disco
22.00 – 24.00 Jean Von Baden (dj) Lækker

Søndag:

10.00 – 12.00 Alhad (dj) Iboga Rec.
12.00 – 12.30 Messy Spaces (Supported By: Goethe Institutet)
12.30 – 13.30 Michael Banel & Krusseldorf (Live) Iboga Rec.
13.30 – 14.30 Benny Berigan vs Squeez n Hugged (live) Music For Dreams.
14.30 – 16.00 Beatvandeours (dj) Pervert Lounge
16.00 – 17.00 Random Play (Live) Bloop/PuzzleTraxx
17.00 – 18.30 Nico De Frost (dj) Barbarellah
18.30 – 20.00 Patrick Bateman (dj) Tic Tac Toe Rec. / Connect Four Rec.
20.00 – 21.30 Rune Rk (dj) Arti Farti Rec.
21.30 – 23.00 Atmos (dj) Spiral trax
23.00 – 00.00 Beat Bizarre (live) Iboga Rec.

Se steder i nærheden...

Javascript is required to view this map.
Kort